Проведення лінгвістичної (семантико-текстуальної) експертизи

Наведений один із прикладів судових експертиз проведених нашим Центром.

У відповідності до Закону України «Про судову експертизу» № 4038-ХІІ від 25 лютого 1994 р.  ТОВ «Київський експертно-дослідний центр» надає послуги з проведення експертиз та експертних досліджень.

При проведенні лінгвістичної експертизи за постановою, на вирішення експерта були поставлені наступні питання:

« 2.1. Яке визначення мають терміни: «насильницька зміна конституційного ладу», «повалення конституційного ладу», «захоплення державної влади», «публічні заклики до насильницької зміни конституційного ладу», «публічні заклики до повалення конституційного ладу», «публічні заклики до захоплення державної влади», «масові заворушення», «насильство над особою», «погроми», «підпали», «знищення майна», «захоплення будівель або споруд», «насильницьке виселення громадян», «опір представникам влади із застосуванням зброї або інших предметів, які використовувались як зброя», «активна участь в масових заворушеннях», «дії, вчинені з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України», «публічні заклики до дій з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України», «комуністична символіка», «пропаганда комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів», «виготовлення» комуністичної (нацистської) символіки, «поширення комуністичної (нацистської) символіки»?

2.2 Чи містяться у наведених вище та доданих в електронному вигляді «постах» розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення будь-яких дій. якщо так, то в яких саме фразах (змістовних елементах), який характер і форми носять такі заклики?

2.3. Чи містяться у наведених вище та доданих в електронному вигляді «постах» розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення яких-небудь дій. метою яких є насильницька зміна конституційного ладу, повалення конституційного ладу, захоплення державної влади, зміна меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, у тому числі поєднаних із розпалюванням національної ворожнечі, якщо так, то яких саме дій?

2.4.Чи спрямовані такі заклики на схиляння (спонукання) невизначеного кола осіб до певних конкретних дій, зокрема до умисних дій з метою насильницької зміни конституційного ладу, повалення конституційного ладу, захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України?

2.5. Чи містяться у наведених вище та доданих в електронному вигляді «постах» поширення комуністичної (нацистської) символіки та пропаганди комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, якщо так, то в яких саме «постах» та який характер поширеної інформації? »

(Відповідь на поставлені питання надаватиметься з урахуванням суспільно-політичної ситуації, що склалася в Україні з початку 2014 року по даний час).

Для проведення лінгвістичної експертизи надано:

– протокол огляду Інтернет-ресурсу від 00.00.0000 з додатком – на 13 аркушах та диск CD-R;

– протокол огляду Інтернет-ресурсу від 00.00.0000 з додатком – на 7 аркушах та диск CD-R;

– протокол огляду Інтернет-ресурсу від 00.00.0000 з додатком – на 53 аркушах та диск CD-R;

– протокол огляду Інтернет-ресурсу від 00.00.0000  – на 31 аркуші;

– протокол огляду Інтернет-ресурсу від 00.00.0000 з додатком – на 21 аркуші та диск CD-R.

Проведення семантико-текстуальної експертизи було доручено експерту, який має  перший кваліфікаційний клас,  має вищу освіту, кваліфікацію експерта за спеціальністю:

  • 2 «Авторознавчі та лінгвістичні дослідження писемного мовлення»,

стаж експертної роботи з 2000 року.

      Об’єктом дослідження є:  протоколи огляду Інтернет-ресурсу.

У процесі дослідження застосовувалися загальнонаукові, спеціально-лінгвістичні методи логіко-семантичного, контекстуального, структурно-системного, порівняльного аналізу. Вся юридична термінологія, використана в тексті висновку експертного дослідження, розглядається в межах виключно лінгвістичних видів аналізу.

За результатами проведеного дослідження, вивчення наданих документів, з урахуванням вимог  чинних нормативних документів, експерт  дійшов наступних висновків:

« 1. Значення понять: «насильницька зміна конституційного ладу», «повалення конституційного ладу», «захоплення державної влади», «публічні заклики до насильницької зміни конституційного ладу», «публічні заклики до повалення конституційного ладу», «публічні заклики до захоплення державної влади», «масові заворушення», «насильство над особою», «погроми», «підпали», «знищення майна», «захоплення будівель або споруд», «насильницьке виселення громадян», «опір представникам влади із застосуванням зброї або інших предметів, які використовувались як зброя», «активна участь в масових заворушеннях», «дії, вчинені з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України», «публічні заклики до дій з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України», «комуністична символіка», «пропаганда комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів», «виготовлення» комуністичної (нацистської) символіки, «поширення комуністичної (нацистської) символіки», наведено у п. 1 дослідницької частини Висновку.

2 (2, 3, 5). Тексти постів 1 – 13

– «Граждане Украины! Харьковчане! Укро-Вермахт находится на гране физического и морального истощения! Мы призываем всех вас не опускать руки, а ГОТОВИТЬСЯ! Готовиться, тренироваться и ждать того долгожданного дня, когда Великие Укры снова получат по рогам после неудачной военной кампании, которую они активно готовят, а мы с вами — получим реальную поддержку от наших русских братьев из ДПР и ПНР для восстановления нашей Родной и Любимой Харьковской Народной Республики в составе Новороссии!»;

– «НАША ЗАДАЧА – ПРОГОЛОСОВАТЬ ЗА СССР. РОССИЯН, ЭТО – КАСАЕТСЯ В ПЕРВУЮ ОЧЕРЕДЬ !!! ПОДДЕРЖИТЕ НАРОД НАШИХ ПОСТРАДАВШИХ СОЮЗНЫХ РЕСПУБЛИК !!!»;

– «Мы простой народ и нас ловко обдурили. А ведь в целом, это всё – дорога к нашей общей гибели. Поэтому ВОТ я и призываю – голосовать за СССР и вернуть свои законные права. Других вариантов нет… Власть должна принадлежать народу. И ещё не поздно. Вместе мы несокрушимая сила на, что никто не посмеет посягнуть !!! Теоретически у меня всё готово…. Остаётся только нам всенародно пошевелить извилинами…. Восстановить функцию КПСС и вернуться под наш родной герб Советского Союза.»

– ««ВНИМАНИЕ!!! С 00.00.0000 ГОДА ‘ВОЗОБНОВЛЯЕТСЯ НАБОР ДОБРОВОЛЬЦЕВ В ВООРУЖЕННЫЕ СИЛЫ НОВОРОССИИ!!! ДЛЯ ВСЕХ БОЙЦОВ ПРЕДОСТАВЛЯЕТСЯ: I) ПРАВО ВЫБОРА ПОДРАЗДЕЛЕНИЯ ДЛЯ СЛУЖБЫ, 2) ОБУЧЕНИЕ И ПОДГОТОВКА ПО ВОЕННОЙ СПЕЦИАЛЬНОСТИ 3) ЗАКЛЮЧЕНИЕ КОНТРАКТА. Желающим вступить в ВС Новороссии писать на электронную почту…»

– «Поддержим наших дорогих собратьев, от всей души желаем им терпения, выдержки и твердости характера и побед в становлении, развитии нового молодого государства Новороссии. В связи с этим предлагаю признать Новороссию… Задумайтесь, перспективное будущее украинцев за Новороссией! Присоединяйтесь! Вместе, только вместе можно преодолеть трудности и победить в достижении цели. Цель у всех единая – жить в свободной новой справедливой стране! Что с тобой, Киевская Русь – мать городов русских, очнись и живи единой с народом новой жизнью, защити от амер-Киевской войны своих детей! Признание республик спасет от гибели огромное количество людей участвующих в конфликте, перешедшего в гражданскую войну. Нет войне! СТОП геноцид! МИР без насилия и войны! За свободу выбора страдающего народа!»

– «Поддержите нашу борьбу за Новороссию!»

– «Приходите на марш в новороссийскую колонну «Битвы за Донбасс». Будущее Донбасса и России зависит от каждого. Мы ждем всех патриотов, сопереживающих Донбассу и выступающих против цветных революций и братоубийственных войн… Вставай страна огромная! Битва за Донбасс! Вставай в колонну «Битвы за Донбасс» на шествии антимайдана».

– «Полностью поддерживаю И.И. Стрелкова надо идти на Киев и задушить фашизм в своем логове…..Россия тоже за и ее весь народ за и думаю В. В. Путин тоже за……. Всех фашистов и наемный легион в Дебальцовском котле пожалуйста уничтожьте всех скотобаз, не берите их в плен……… Что это за воины которые уничтожают мирных своих же граждан…….. Дермократичная Европа ау……….Украинские призывники дети сдавайтесь в плен к ополчению, тем самым сохраните жизнь……….. Хватит воевать за фашистов и нацистов………… Разверните оружие против них и идите на Киев……….Ополченцы Новороссии братья и сестры вы молодцы….Ваш подвиг мы не когда не забудем ,смерть  фашизму………..Свобода и мир Новороссии…….Да поможет нам БОГ……..Россия за мир и дружбу между народами…….Победа будет за Новороссией…………    Враг будет разбит……… Смерть всему фашизму в мире………Мира всему народу на земле………Новороссия родные наши Россия с вами………… ».

– «ВНИМАНИЕ!!! ВОЗОБНОВЛЕН НАБОР ДОБРОВОЛЬЦЕВ В ВООРУЖЕННЫЕ СИЛЫ НОВОРОССИИ!!! ДЛЯ ВСЕХ БОЙЦОВ ПРЕДОСТАВЛЯЕТСЯ: 1) ПРАВО ВЫБОРА ПОДРАЗДЕЛЕНИЯ ДЛЯ СЛУЖБЫ, 2) ОБУЧЕНИЕ И ПОДГОТОВКА ПО ВОЕННОЙ СПЕЦИАЛЬНОСТИ 3) ЗАКЛЮЧЕНИЕ КОНТРАКТА. Желающим вступить в ВС Новороссии писать на электронную почту».

– «Восстановить Россию!»

– «Выходите из СНГ и поймите, что после этого у вас границ не существует».

– «Хватить терпеть унижения и уничтожение! Поднимайтесь за Украину!.. Не ждите пока кто-то сделает это за вас – только вы, каждый из вас, когда перестанет молчать в тряпочку, сможет спасти нашу страну!.. Но вместе, объединившись, мы сможем не только избавиться от уничтожающей нашу страну хунты, но и потом, применить наши светлые и добрые помыслы и знания на восстановление нашей Родины!.. Кому не без различна судьба нашей любимой Украины – хватит молчат! Поднимайтесь! Вместе мы сила! Вместе мы можем принести мир и процветание на нашу многострадальную землю!.. Помогите распространить эту видео – помогите сделать так . чтобы как можно больше людей увидели и услышали мой призыв! Наше дело правое! Победа будет за нами!».

– «Репост всем! Друзья, помогите пожалуйста раскинуть по группам, Срочно вновь собирается помощь для Одесского подразделения ’’СВАТ’ Пожелайте им мысленно удачи в боях, и помолитесь Богу за них. за всех родных наших ребят! Нашим мужчинам чрезвычайно важно помочь делом, а не только словами в нете. поэтому всех очень прошу помочь по мере вашей возможности, сейчас любая мелочь нужна и важна для наших отважных мужчин!»

містять фрагменти, які за лінгвістичними ознаками є публічними закликами інклюзивної дії.

Загальний зміст цих закликів полягає у вимогах про підтримку незаконного державне утворення «Новороссія» та його збройних формувань, творення державних утворень типу «Донецької та Луганської народних республік», відновлення СРСР та комуністичної ідеології, що призведе до порушення територіальної цілісності України;

Крім того, у текстах постів 1 –13 наявні лексеми з однозначною для сприйняття негативною оцінкою, які характеризують владу України «хунта», «фашисти», «нацисти», тощо, а також українських військових «скотобази».

Такі висловлювання слугують дискредитації української влади та військовослужбовців в очах великої кількості користувачів соціальних мереж та створенню негативного образу представників української влади та Збройних Сил України.

Текст посту 17

– «Гітлеру слава!

Від щирого серця – привіт вам герої.

Лицарі славні, що б’єтесь в бою.

Привіт від народу, за щастя, свободу

Народу, що щастя дають!

З’єднається бувший раб українець.

З любимим німецьким народом.

І з Богом єдиним у серці своїм.

Здобудуть всесвітню свободу.

Гітлеру слава! Вождеві всесвіту,

Що вміло на схід кермо повернув.

І соколів своїх, на поміч народу.

В рішучий похід він повів.»

не містить публічних закликів до будь-яких дій. Він є проявом пропаганди, метою якої є доведення факту підтримки українцями, особливо тими, хто мешкає у західних регіонах України, нацизму.

Питання стосовно тлумачення змісту постів 14 – 16, 18 – 20 експертом не вирішувались, оскільки основу даних постів складають зображення, а дослідження зображень виходить за межі компетенції експерта-лінгвіста.

3 (4). Питання «Чи спрямовані такі заклики на схиляння (спонукання) невизначеного кола осіб до певних конкретних дій, зокрема до умисних дій з метою насильницької зміни конституційного ладу, повалення конституційного ладу, захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України?» не вирішувалось, оскільки воно виходить за межі компетенції експерта-лінгвіста. »

Ми завжди раді Вам допомогти виключно у Вашій ситуації.